Sarmatizmas

Lietuvių-"romėnų" ir lenkų-"sarmatų" ideologinė priešprieša

„Romėniškosios lietuvių kilmės legendos nuosekliausiai išplėtota palemoniškoji versija pasirodė Liublino unijos išvakarėse, kuomet (...) Lietuvos didikai iš paskutiniųjų stengėsi apsaugoti LDK valstybingumą nuo unitaristinių Lenkijos projektų. (...).

Maždaug tuo pačiu metu sarmatizmas kaip įvairialypė slavų kilmės teorija tapo Lenkijos istorikų raštuose detaliai aptarinėjama tema, o XVI a. trečiame ketvirtyje jau įgijo unifikacinės ideologijos bruožų. Romėniškoji lietuvių kilmė tiesiogiai jai prieštaravo, ir Lenkijos kronikininkai ne itin ją vertino. (...) Maža to, įvairiose XVI a. plėtotose sarmatizmo versijose buvo šlovinamos narsių sarmatų kovos su romėnais. (...) Lietuvių kildinimas iš romėnų, nuolatinio sarmatų priešo, buvo pakankamai stiprus savo atskirumo demonstravimas.

(Vasiliauskas A. Antika ir Sarmatizmas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos kultūra. Tyrinėjimai ir vaizdai, Vilnius, 2001, p. 19-20.)

Sarmatizmas - tokia idėja apie slavų tautų, ypač lenkų tautų kilmę. Štai lietuvių bajoriška tauta, kai prisijungė prie Liublino unijos 1569 m., palaipsniui priėmė šią ideologiją kaip savo“, pasakoja istorikas A. Vasiliauskas.

http://www.tinklink.lt/kokie_lietuviai_buvo_istorijoje

 

Taip pat žr.: Sarmatyzm, Сарматизм